10 – 19/10/2014 in Perama shipyard/
10 -19/10/2014 στην Ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος

ΕΚΘΕΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ «΄Ανθρωποι, Χρώμα και Σίδερο 8» 10-19 Οκτώβρη 2014

 Ναυπηγοεπισκευαστική Ζώνη Περάματος  «οι αγώνες είναι τέχνη του λαού και η τέχνη όπλο του».

ΕΓΚΑΙΝΙΑ: Παρασκευή 10 Οκτώβρη 2014, ώρα 7.00 μ.μ.

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ: Αγαλιώτης Παναγιώτης, Alberto Di Falco, Αγγελίδου Μαρία, Αγγέλου Γιάννης, Αγκαβανάκη Αργυρή, Αθανασίου Εύη, Αθηναίος Στρατής, Αλεξανδράκη Ράνια, Αλεξάνδρου Βασίλης, Αλυγιζάκη Κύρα, Αλυματήρη Παναγιώτα, Ανδρεώλα Αφροδίτη, Ανδρονιάδης Ηλίας, Ανούση Ρένα, Αντώνιος Αντώνης, Αντωτάτου Όλγα, Αξαόπουλος Κίμωνας, Αρβανιτάκης Παντελής, Αργυρακοπούλου Μαρία, Αριδάς Τάσος, Βαρβαρήγου Δέσποινα, Βάρβογλης Δημήτρης, Βαρελάς Παναγιώτης, Βαφειάδου Ξένια, Βίνης Τάκης, Βόλης Νικόλαος, Βολονάκη Ουρανία, Βυλλιώτη Μαρία, Γαρδέλη Παρασκευή, Γεωργουλίδου Αναστασία, Γιαννίκου Νίκη, Γκιζάρης Γιώργος, Γρανίτσα Νικολέτα (Μαγεμέλι), Γρατσίας Βασίλης, Γρετσίστα Ελένη, Γρηγορακάκη Γιάννα, Δαλιέτου Σμαραγδή, Δαραδήμος Χαράλαμπος, Δαραδήμος Ηλίας, Δαραδήμος Θανάσης, Δεληγιαννάκη Σάσα, Δημακάκου Χαρά, Δήμας  Δημήτρης, Δημητρέας Βαγγέλης, Δημητρίου Ευθυμία, Δημόπουλος Βασίλης, Διλιντά Φωτεινή, Διονυσόπουλος Βασίλης, Ευαγγελάτος Κώστας, Ζάκκας Θοδωρής, Ζαννιά Ράνια, Ζαφείρη – Βενιέρη Φωτεινή, Ζαχάρωφ Μαρίβα, Ζερβός Μιχάλης, Ζιάβρα Πετρούλα, Ζουλάκης Μανώλης, Ζωίδη Πόπη, Καβαλάρη Ματίνα, Καγεώργης Πάτροκλος, Καγιαδάκης Στυλιανός, Κακαλή Αναστασία, Κακλαμάνης Απόστολος, Καλκάνη Ελένη, Κανελλόπουλος Βασίλης, Κάπαρης Βασίλης, Καππάτου Μαρία, Καραγιαννάκη φωτεινή, Κάρλης Δημήτρης, Καρυώτη Σοφία, Κατεμίδου Μάντυ, Κευγάς Μιχάλης, Κεχαγιά Ελισάβετ, Κολιπέτσα Βασιλική, Κομνηνάκη Αργυρώ, Κομνηνός Κώστας, Κομύτης Βασίλης, Κονίδη Ευγενία, Κοντιζάς Θοδωρής, Κοντουδάκης Κωστής, Κορίτσογλου Μάρθα, Κουκουλάκη Στέλλα, Κουμαριανού Μαριάνθη, Κούρτης Κώστας, Κουτσίκου Φρειδερίκη, Κρέτσης Δημήτρης, Λαμπρέτσα Δήμητρα, Λάμπρου Χρήστος, Λιάκου Μαρία, Λιονή Φανή, Λουγιάκη Αλεξία, Μακρόπουλος Κωνσταντίνος, Μάνου Έφη, Μάνης Κώστας, Μαραγκουδάκη Ελένη, Μαραγκουδάκη Κατερίνα, Μαράτος Ανδρέας, Ματάλα Μαρία, Μέγα Χαβρέ Άνθια, Μελά Εύα, Μήλας Παναγιώτης, Μηναριτζόγλου Μιχάλης, Μητσάκου Σταυρούλα, Μήττας Ευάγγελος, Μικρούλης Νίκος, Μιχαηλίδου Φανή, Μίχου Λαμπρινή, Μοσχολέα Μυρσίνη, Μπαδόλα Ειρήνη, Μπαλονά Κωνσταντίνα, Μπουζιώτη Διονυσία, Μπουζιώτη Μαίρη, Μπουζιώτης Κώστας, Μπουκουβάλας Γιώργος, Νασιοπούλου Ντιάνα, Νικολάκης Θοδωρής, Ντεβερίκου Μαρία, Παλάντζας Δημήτρης, Παπαγεωργίου Ζαχαρούλα, Παπαγεωργίου Χριστίνα, Παπαγιάννης Βαγγέλης, Παπαδάκης Μιχάλης, Παπαδημητρίου Πανταζή Δέσποινα, Παπαδοκοτσώλης Γιώργος, Παπαθεοδώρου Κάλλια, Παπαϊωάννου Ευφροσύνη, Παπαμητσίου Όλγα, Παπανικολάου Τάκης, Παπαστάθη Μπονίτα, Παπαχρήστου Σπυρίδων, Παππά – Βεζυρτζή Ρόζα, Παυλή Αγγελική, Παφίλη – Καρίμαλη Αργυρώ, Πελώνης Μάριος, Πετρούλια Γεωργία, Πιλάβη Σταυρούλα, Πιτικά Χαρίκλεια, Πλακούλας Γιώργος, Πλατανιάς Αποστόλης, Πρίντεζη – Φράγκου Ειρήνη, Ράλλης Δημήτρης, Ράμπα Τάμπα, Ρίζος Δημήτρης, Ρούβαλη Αγγελική, Ρουμελίδη Ρωξάνη, Ρούσση Αγλαΐα, Σαραντίδης Στράτος, Σαραντίδου Αρσινόη, Σαράφη Κατερίνα, Σερεμετάκης Γρηγόρης, Σιαφλιάκη Ηρώ, Σκεπετζή Χρυσούλα, Σκύθος Γιώργος, Σολιδάκης Βασίλης, Σουσούνη Αναστασία, Σοφρά Ρούλα, Σπηλιοπούλου Μίνα, Σπηλιωτάκη Μαργαρίτα, Σπυριδωνίδου Στέφου Μαρίνα, Σπυρίδωνος Πηνελόπη, Σταυρίδης Γιάννης, Σταυροπούλου Ματίνα, Σταφέτος Στέλλιος, Στεργιοπούλου Νανά, Στεφάνου Σ. Γιάννης, Στέφος Νίκος, Στρομπούλας Σπύρος, Σφήκα Μπαρμπαρέλα, Σχοινάς Ανδρέας, Σωτήρχος Στάθης, Τζένη Μαίρη, Τόπακα Αυγή, Τρέβορ Τουάιν, Τριανταφύλλου Νίκος, Τριπολίτης Σταύρος, Τσαβαρή Καίτη, Τσαβίδης Μιχάλης, Τσιστράκη Στέλλα, Τσούπρος Γιάννης, Φερλέμη Μιρένα, Φουνκ Έφη, Φρούμκιν Γκίλντα, Χαβιαροπούλου Στέλλα, Χαλκιοπούλου Μιμίκα, Χατζή Κατερίνα, Χατζής Κωνσταντίνος, Χατζηστεφάνου Άννα, Χριστάκου Ιωάννα, Χριστοφοράκης Νίκος, Χρυσανθάκη Χαρά

ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ / Πρόγραμμα 

10 Οκτώβρη Παρασκευή: 19.00 Εγκαίνια της ΄Εκθεσης, Μουσική βραδυά με το «Λιμάνι», σχήμα αποφοίτων του  Μουσικού Λύκειου Πειραιά

11 Οκτώβρη, Σάββατο: 10.30 -13.00 Πρωί: εργαστήρια για τα παιδιά, 18.00 Συζήτηση για το Φασισμό –εισήγηση: ο  καθηγητής Ιστορίας του ΑΠΘ,  Γιώργος Μαργαρίτης, 20.30 Θέατρο («ο Καφές και η Δημοκρατία» του Αζίς Νεσίν. Από τη θεατρική σκηνή «εκτός σχεδίου» )

12 Οκτώβρη, Κυριακή: 10.30 -13.00: Θεατρικό Παιχνίδι, 13.30 Λαϊκό μεσημέρι με τον Γιώργο Μαργαρίτη

15 Οκτώβρη Τετάρτη: 20.00  Συναυλία, με το Γρηγόρη Νικολόπουλο κα τους «Μαγικούς καθρέφτες»

17 Οκτώβρη, Παρασκευή: 20.00 Συναυλία: με τους “ΜΑΣΙΦ” (Κουέλης Θ. Μαρμαρινός Μ. Βενιζέλος Γ. Βεργάκη Ζ.)

18 Οκτώβρη, Σάββατο: 10.30 -13.00 Πρωί: εργαστήρια για τα παιδιά, 18.30 Συζήτηση για την ανεργία, τις εξελίξεις στη Ζώνη και την «ανάπτυξη», 20.00 Χορευτικό από μετανάστες από τα Βαλκάνια, Συναυλία: Βασίλης Βασιλάτος «Ιστορίες για κρουστά

19 Οκτώβρη, Κυριακή: 11.00 : Θέατρο: «Ο κύκλος με την κιμωλία», του Μπ. Μπρεχτ, από μαθητές του  6ου Γυμνασίου Νίκαιας, 18.30 Παρουσίαση: Εικαστικές Τέχνες και Αντίσταση, 20.00 Μεγάλη Συναυλία Αλληλεγγύης στον αγώνα του Παλαιστηνιακού λαού

Μανόλης Ανδρουλιδάκης, Ερωφίλη, Παντελής Θαλασσινός, Κολλεκτίβα, Σταυρούλα Μανολωπούλου, Κώστας Μάντζιος, Γιώργος Μεράντζας, BASSOUD (Κουέλης Θ. Βαρβέρης Σ.), Πάνος Μπούσαλης, Σταμάτης Μορφονιός

Πολυφωνικό σύνολο “Χαονία”: Πέτρος Πουντίδης, Γιώργος Σαρρής, Στέφανος Ψαραδάκος

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:  HYPERLINK “http://www.perasma.org/” www.perasma.org

Λεωφορεία: Από Ομόνοια Β18 – Γ18 (Μενάνδρου), Από Πειραιά 843 (Σταθμός ΗΣΑΠ)